3 טיפים לניהול ה-Storage בשרת וירטואלי

3d illustration of server computer and cloud symbol, over white

סביבות שרתים וירטואליים ווירטואליזציה של מחשבים אישיים הקלו על המשתמשים לאחד את הנתונים שלהם, לחסוך באנרגיה ולצמצם במכונות הפיזיות שלהם. עם זאת, מנהלי אחסון נתונים בארגוניים נתקלו בלא מעט בעיות עם ניהול נתונים בסביבת שרת וירטואלי. וירטואליזציה של שרתים מאחדת מספר שרתים רק על מספר התקני אחסון, אך לעיתים קרובות דבר זה יוצר צוואר בקבוק מאחר ומספר מערכות VM מתחרים על משאבי האחסון. וירטואליזציה של מחשבים אישיים גם כן יכולים ליצור צוואר בקבוק, זאת בשל העובדה שכל כך הרבה מחשבים שולחניים רצים על שרת יחיד. לכן, ניהול מוצלח של שרתים וירטואליים הוא בדר"כ תוצאה של מאמץ משותף בין מנהל ה-IT והצוות אשר אחראי על ניהול התחנות והשרתים.

כדי לסייע לכם לצלוח את האתגרים הרבים בניהול שרתים וירטואלים, החלטנו לרכז 3 טיפים חשובים:

טיפ ראשון:

דעו את עומסי האחסון שלכם. עומסי האחסון עבור וירטואליזציה של מחשבים אישיים ושרתים וירטואליים אינם זהים. אם אתם מציבים מספר שרתים וירטואליים על שרת פיזי מבלי לקחת בחשבון שהמשאבים של קריאה וכתיבה של הכונן הקשיח מוגבל, אז אתם עלולים ליצור צוואר בקבוק מיידי.

כיצד למנוע זאת?

ראשית, כדי לדעת למנוע זאת, עליכם להיות בעלי הבנה בסיסית בכל הקשור לכמות היישומים ועומסי העבודה איתם יצטרך להתמודד הכונן הקשיח. כמו כן, יש לוודא שברשותו קיימים מספיק משאבים כדי להתמודד עם העומסים. מספר שרתים וירטואלים אשר רצים בו זמנית על גבי הכונן הקשיח וצורכים נפח אחסון רחב, עלולים לגרום לעומס יתר בבקר האחסון של השרת הפיזי. במקביל, כמות רבה מידי של מכונות וירטואליות הדורשות נפח אחסון רחב ורמות ביצועים גבוהות, שעושים שימוש בבקר אחסון פיזי יחיד – יוצרים צוואר בקבוק בביצועים. גם אם קיים ברשותכם ידע רחב בכל הקשור לשרתים וירטואליים ולעומסי העבודה שעימם אמור להתמודד הכונן הקשיח, עדיין מומלץ לעשות שימוש בכלי ניטור העוקבים אחר ביצועי השרת, זאת בכדי לקבל תמונה רחבה יותר.

חשוב לציין, כי שרתים וירטואליים לא חייבים להיות תמיד על גבי אותו שרת פיזי. שרתים וירטואליים הם ניידים וניתן די בקלות להעבירם לשרת פיזי אחר. לצורך העניין, מספר שרתי Exchange על אותו שרת יכולים להפיל מטה את משנה הדיסק השלם. מנהלי IT רבים עושים שימוש ב-VMware DRS כדי לאזן את עומס העבודה בין השרתים, אך חשוב להזכיר שתוכנה זו רק מסייעת לאזן את עומס העבודה על בסיס מעבד ושימוש בזכרון RAM, כך שבכל הקשור לעומסים שאיתם נאלץ להתמודד הכונן הקשיח, אין לה מענה.

טיפ שני:

הימנעו מלהריץ בשרתים הוירטואלים תהליכים אינטנסיביים מידי שדורשים משאבים גבוהים מהדיסק הקשיח. תהליכים אלו יביאו לכך שהמכונות הוירטואליות יאטו עד כדי זחילה. עבור שולחנות עבודה וירטואליים זה יכול להיגרם על ידי אירועי זמן ספציפיים, למשל כאשר כל המשתמשים מפעילים את המחשב בערך באותו זמן, מה שמוכר בשפה מקצועית כ-boot storm. מצבים אלו אמנם בלתי נמנעים, אך ישנם דרכים להתמודד עימם וזאת על ידי הוספה בקרי מטמון למכשיר האחסון שלכם כמו של NetApp כדוגמת Performance Acceleration Module ובקיצור (PAM).

אפשרות נוספת היא שימוש בטכנולוגיות בשכבות אחסון אוטומטיים שיכולים למנף התקני אחסון בצורה מהירה מהר כמו כונני SSD. תהליכים אחרים כגון גיבוי מכונות וירטואליות (ווינדוס) ופעילויות, כמו סריקות אנטי וירוס או פאצ'ים ניתנות לשליטה. מצב שבו מופעלים גיבויים בו זמנית על מספר שרתים וירטואליים, יכול לגרום לעומס גבוהה על הדיסק, שישפיע באופן מיידי על מכונות וירטואליות אחרות שרצות על גבי אותו שרת. הפתרון הוא לתזמן את הגיבויים באופן שווה, כך שהם לא יתרחשו בו זמנית וישאבו את כל משאבי האחסון של השרת. כמו כן, רצוי לשקול לעשות שימוש ביישום גיבויים אשר נמנע משימוש משאבים בשרת על ידי התחברות ישירה לשרת וירטואלי לגיבויים.

דרך נוספת היא גיבוי מדיסק לדיסק בתוך שרת הווינדוס המארח, פעולה שאינה משפיעה על השרת ועל המכונות הוירטואליות.

עבור פעולות מתוזמנות, כדוגמת סריקות אנטי וירוס ופאצ’ים – יש ליצור לוח זמנים מרווח ולפרוס את הפעילות על פני תקופת זמן ארוכה ככל שניתן, זאת כדי למנוע מצב שיפעלו בו זמנית.

טיפ שלישי:

הימנעו מפעולות I/O מיותרות. מדוע להעמיס באופן מיותר על הדיסק, אם אתם לא חייבים? הרעיון הוא להמעיט ככל שניתן בכמות ה-I/O בדיסק שמבוצעים על ידי השרת הוירטואלי או על הדסקטופ הוירטואלי. יש להשבית כל שירותי Windows שאינם נחוצים, הסרת יישומים מיותרים, השבתת אינדוקס הקבצים , והגבלת כמות ה-Logging שיוצרים מערכת ההפעלה והיישומים.

ישנן עוד מספר פעולות קטנות יחסית שניתן לעשות כדי להקטין את ה-I/O שמבצעים השרתים הוירטואלים בדיסק, מה שיכול להפחית עוד יותר את העומס בשרת המארח. תוכלו להעזר בכלי ניהול End-Point או Active Directory, זאת כדי לעזור לנהל ולפקח על התצורות. למעשה, לא רק שתפחיתו את ה-I/O בדיסק של השרת הוירטואלי, אלא גם את צריכת משאבים אחרים של השרת. הפחתת כמות מיותרת של I/O בדיסק של המכונות הוירטואליות, מאפשרת לנהל באופן יעיל וחכם את משאבי השרת המוגבלים.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Comments

תגובות